Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vládne kus žvance světu aneb zavřít supermarkety o svátcích či nikoliv?

14. 04. 2016 13:01:30
Vzrušená veřejná debata kolem zákona omezujícího prodejní dobu v obchodech nad 200 metrů o svátcích dokládá, jak jsme „moudří“ většinou jen tehdy, když nám jde o kus žvance a plnou lednici.

Otázka, zda nechat velké obchody o vybraných svátcích zavřené či nikoliv, je a bude – nejen politicky - velice výbušnou kauzou. V naší nedávné historii bychom jen stěží hledali podobnou záležitost (snad jen s výjimkou zákona o registrovaném partnerství), která vyvolává takové emoce a štěpí veřejný prostor na dvě části (záměrně nepoužívám slovo poloviny). Z obou stran samozřejmě zaznívají argumenty, které mají svou logiku. Většinu debaty však zahlcuje balast emocí a klišé, ze kterého jak sláma z bot vyčnívá poměrně neblahé poznání, že Češi se do veřejné debaty (a odvahy se svým názorem na veřejnost vystrčit i svou tvář či jméno) zapojí jen tehdy, když jde o jídlo či obecně o konzumní výdobytky tržní ekonomiky.

Ale zpět k argumentům obou stran, které zaznívají nejčastěji. V České republice je svoboda podnikání a je jen na svrchovaným rozhodnutím obchodníka, zda v daný den svůj obchod otevře či nikoliv. On přece dává práci lidem a státu odvádí daně. Stejně tak je na uvážení zákazníka, kdy (a zda vůbec) přijde nakupovat. Proti tomu názor, že státní svátky jsou tu od toho, aby lidé zvolnili z tempa běžného pracovního dne, byli pohromadě s rodinou anebo nějakým způsobem prožívali či přejímali přesah události, kvůli které je daný den vyhlášen za státní svátek. Na to vzápětí kontruje názor, že lékaři, dispečeři, řidiči autobusů a mnoho dalších profesí pracuje o státních svátcích, tak proč by nemohly i prodavačky v supermarketech, když i malé večerky nebo restaurace normálně fungují. A že prodavačky samy chtějí chodit do práce o svátcích, aby si přivydělaly.

Pak se problém dostává do roviny mezinárodní a poukazuje se, v jakých okolních zemích jsou obchody o svátcích zavřené a jaký to má dopad na ekonomiku. Škoda jen, že podobné zprávy nejsou doplněny i o další sociologická data, jako například kolik procent lidí v sousedních zemích se zavřenými obchody souhlasí či nikoliv, jak vzniklou situaci řeší a podobně.

Právě neexistence tvrdých, průkazných a srozumitelných dat (jejich zasazení do kontextu celé problematiky a zodpovězení na otázky z tohoto zasazení nutně vznikajících) je něco, co debatě v Česku o zavírání obchodů o svátcích chybí. Tento prostor pak vyplňují emoce, kdy už s některými lidmi (z obou názorových skupin) je diskutovat zbytečné.

Nicméně zkusme si tu některé otázky položit, třeba to naši debatu posune dál:

1) Jaká suma peněz se dosud obvykle protočila v obchodech během státních svátků? Jaká byla skladba nakupovaného zboží?

2) Jak velký podíl tržeb těchto obchodníků v rámci celého roku (či fiskálního roku) připadá na sváteční dny? Jaké je porovnání poměru tržby/mzdové a provozní náklady s běžnými dny?

3) Kolik činí průměrná měsíční hrubá mzda zaměstnanců v těchto obchodech (přepočítaná na běžný fond pracovní doby, tj. 168 hodin měsíčně)? Jak toto číslo vypadá ve srovnání s dalšími profesemi v rámci národohospodářských statistik? Jak velký podíl z výdělku připadá na sváteční a víkendové dny?

4) Na kolik korun navíc si přijdou zaměstnanci, kteří chtějí pracovat o svátcích?

5) V jakých dnech připravují obchodníci nejvíce slevových akcí? A proč právě v tyto dny?

6) Jaká je cenová politika těchto obchodů? Chtějí nejnižší ceny „za každou cenu“ a nebo nabízejí dražší, ale kvalitní potraviny? Jaké žádají slevy a další poplatky po dodavatelích?

7) Jakým podílem na ročním HDP státu se podílejí otevřené sváteční dny v obchodech a jaký z toho plyne státu daňový příjem?

8) Jaký je zájem o práci prodavačky na trhu práce? Jaká je fluktuace zaměstnanců v odvětví?

Myslím, že by se tu daly dopsat další dotazy, které jdou nejen po ekonomické podstatě věci, a na jejichž základě může probíhat opravdu kvalifikovaná debata, zda obchody zavřít či nechat otevřené.

V Česku nepochybně žijí lidé, kteří by si bez návštěv nákupních center nedokázali představit volný den či svátek. Oproti nim jsou tací, kteří udělají velký nákup v pátek odpoledne, pro čerstvé zboží zamíří až v pondělí a bez návštěvy obchodu fungují ve všech ohledech naprosto normálně. Dále tu jsou tací, kteří chodí nakupovat jen v takové dny, kdy je nejvíce cenových akcí na zboží. Zkrátka co člověk, to jiný návyk, to jiná preference.

Jak jsem uvedl na začátku článku, tato debata je a bude výbušná, vyhrocená a emotivní. Padají v ní slova jako svoboda, demokracie, tržní hospodářství, socialismus, vykořisťování, nezaměstnanost a tak dále. Na jednu stranu je dobré a velice žádoucí, že lidé projeví svůj názor a není jim věc lhostejná. Chybí mně tu jen odpověď na to, zda to je opravdu výrazem jejich hlubokého přesvědčení, nebo je to póza a či jen osobní prospěch. Za tristní též považuji i to, že se lidé nahlas bijí za svůj názor jen v takovéto v podstatě prkotině, ale u řady dalších mnohem zásadnějších věcí, které se v této zemi dějí, drtivá většina z nich zarytě mlčí nebo jen stydlivě kloní oči k zemi.

Zajímají vás další moje glosy a zpravodajské texty? Navštivte moje stránky: http://stefkuv-zapisnik.webnode.cz/novinky/

Autor: Jiří Štefek | čtvrtek 14.4.2016 13:01 | karma článku: 26.76 | přečteno: 2996x

Další články blogera

Jiří Štefek

Gabriela Koukalová dala Čechům lekci z demokracie

Biatlonistka Gabriela Koukalová (ještě včera ráno Soukalová) toho za poslední dny stihla opravdu hodně. Vdát se, zvítězit v anketě Biatlonista roku a pořádně rozezlít příznivce Miloše Zemana. Za vše si zaslouží palec nahoru.

14.5.2016 v 14:36 | Karma článku: 48.02 | Přečteno: 28512 | Diskuse

Jiří Štefek

Zeman a Babiš: dva ptáčci z jednoho - nejen Čapího – hnízda

Návštěvou farmy Čapí hnízdo prezident Miloš Zeman upevnil své spojenectví s majitelem farmy a šéfem ANO Andrejem Babišem. Přítomné děti z Klokánků tak dělaly stafáž piklím, které mohou výrazně ovlivnit českou politiku.

28.4.2016 v 15:58 | Karma článku: 30.22 | Přečteno: 694 | Diskuse

Jiří Štefek

Václav Klaus se nudí. A tak udílí ODS knížecí rady

Bývalý prezident Václav Klaus se už před osmi lety vzdal funkce četného předsedy ODS. Před posledními sněmovními volbami dokonce vyhlásil, že tuto stranu volit nebude. Přesto mu stále nedá spát a i po letech jí udílí knížecí rady.

26.4.2016 v 12:32 | Karma článku: 20.49 | Přečteno: 651 | Diskuse

Jiří Štefek

Zeman chce zůstat prezidentem, současnou kampaň mu ale platíme my všichni

Přestože se prezident Miloš Zeman ještě nevyjádřil, zda se bude ucházet o druhý mandát na Hradě, jeho výjezdy do regionů už jsou regulérní volební kampaní. Jen s „nepatrným“ rozdílem: Zemanovi ji platí všichni daňoví poplatníci.

20.4.2016 v 13:23 | Karma článku: 35.63 | Přečteno: 2723 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Ábelovský

Geniální tah - vážně nám chtějí z "Ruska" nakukat, že vše je čirá náhoda?

... návštěva prezidenta Miloše Zemana v Rusku a článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že bychom měli být za okupaci v roce 68 ́ vlastně vděční! Je to snad pravda, nebo jen pouhá fraška?!

24.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse

Miroslav Václavek

Šok, víme první – Miloš Zeman věnoval Karlovy Vary Rusku!

Jak všichni dobře víme, pan prezident před několika dny odcestoval na cestu do Ruska, kam jej pozval Vladimír Putin, s kterým se osobně zná, jakožto se svým řídícím důstojníkem z Drážďan.

24.11.2017 v 6:15 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Karel Januška

Republika pod novou vládou

Podle chování ministrů spravedlnosti dvou nejsilnějších stran a podle chování předsedů těchto stran, lze téměř s jistotou předpovědět, že republika bude i nadále trochu reformovaným totalitním státem.

24.11.2017 v 4:29 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 122 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Robotizace ještě jednou

Již několikrát jsme psal o robotizaci a jak nás zasáhne a že to bude poměrně brzo. A asi to bude rychleji než jsem odhadoval. Domníval jsem se, že to potrvá minimálně 20 let spíše 30 let. Dnes to vidím poněkud jinak. Robotizace

23.11.2017 v 22:27 | Karma článku: 3.67 | Přečteno: 153 | Diskuse

Jiří Dohnal

Pravda o 17. listopadu podle hradu

Podle dobrých zdrojů z hradu je mediálně propagovaný výklad událostí 17. listopadu značně pomýlený. Pojďme uvést na pravou míru několik základních omylů, které se znovu a znovu každý rok tradují:

23.11.2017 v 21:13 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 375 | Diskuse
Počet článků 134 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1892

Před pár lety ještě student vysoké školy, teď už jen a pouze pracující. Horal, do Prahy za prací migrující, nikoli však navždy emigrující. Provozovatel vlastního nezávislého serveru Štefkův zápisník a webu Léto v Krkonoších.

https://twitter.com/JiriStefekNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.